№16(892)
11 листопада
2005 року


Обласна академічна газета 
До 75-річчя університету

У СТУДЕНТИ - ПІСЛЯ ... ВОСЬМИРІЧКИ

Протягом останнього року під рубрикою «По дорозі до університету» ми розповідали про історію становлення ЗНУ, починаючи від учительської семінарії. Згадували і про людей, які творили цю історію, - і викладачі, і студенти. Сьогодні ж я маю намір докладніше розповісти про людину, що залишила помітний слід у повоєнній діяльності педінституту – прийшла сюди студентом, згодом стала викладачем. Ім’я цієї людини – Володимир Подоляк.

Доля Володимира Онисимовича, як у дзеркалі, відображає долю юнацтва, чиї молоді роки співпали з воєнним лихоліттям. Вісім класів Володя закінчив ще до війни, а під час окупації вчитися було ніде, тож, як міг, опановував науки самотужки. Але голова була світла, та й наполегливості не позичати – ото з тими вісьмома класами він і став студентом ЗДПУ. Якщо приймальна комісія десь і порушила правила, то рішення про зарахування Подоляка до інституту було логічним: він був одним з двох абітурієнтів, які написали диктант без жодної помилки. А атестат зрілості Володимир отримав вже після війни, здавши іспити за середню школу екстерном.

Але це було пізніше. А тоді, у листопаді 43-го, Запорізький педінститут відроджувався заново у звільненому від фашистів місті. Студенти, серед яких був і Подоляк, підіймали з руїн перший навчальний корпус ЗДПІ, відбудовували театр імені Щорса. А потім – на лекції, у похапцем обладнані аудиторії. За браком зошитів писали конспекти на старих книжках. У нашому музеї зберігається чудом уцілілий такий конспект студента Подоляка. Але про комфортні умови навчання тоді ніхто не думав – жадоба до наук була сильнішою над усе. Щоправда, вчитися Подоляку довелося не довго – після першого курсу його призвали на військову службу, хоча Володі тоді ще не виповнилося вісімнадцяти.

Служити довелося сапером. Так, саме тим, який помиляється лише один раз. Та доля була милостивою – дійшов з однополчанами до Берліна, був нагороджений медаллю «За перемогу над Німеччиною». Закінчилася війна, поверталися бійці з фронту, а його все не демобілізовували. Я якось запитала про це Володимира Онисимовича.

- Нам ніхто не пояснював достеменно, чому довелося служити ще сім років після перемоги, - не замислюючись, відповів, - але я думаю, що командування з огляду на напружені відносини між СРСР та Сполученими Штатами вирішило затримати в армії досвідчених та обстріляних бійців, бо на службу тоді новобранців майже не забирали.

Тож повернувся Володимир Подоляк додому тільки у 1951 році. На навчання у ЗДПІ його, звичайно, прийняли, але не на другий, а знову на перший курс. Дуже вже багато часу забрала у нього військова служба.

Із Запорізьким педінститутом Володимиру Подоляку судилося бути нероздільним все життя. Але про його викладацьку діяльність поговоримо вже іншим разом.

Людмила Бочарова,
директор музею ЗНУ

на головну




ЗМІСТ

ПРО УНІВЕРСИТЕТ – ЧЕСНО Й ПРОЗОРО

ЗА ЧИЇМИ ПРАВИЛАМИ ГРАТИМЕ ЗНУ У БОЛОНСЬКОМУ ПРОЦЕСІ?

У СТУДЕНТИ - ПІСЛЯ ... ВОСЬМИРІЧКИ

НОВИНИ ОДНИМ АБЗАЦОМ

У КАНАДІ ПСИХІАТРИЧНИХ ЛІКАРЕНЬ ВЖЕ ДАВНО НЕМАЄ

НАШІ ЮРИСТИ В РОЛІ ПОЗИВАЧА І ПІДСУДНОГО

БЕЗСМЕРТНИЙ ДОТИК ДО ДУШІ

"ДОЗВОЛЬТЕ ВІДРЕКОМЕНДУВАТИСЯ-2005"

АНАТОЛІЙ СЕРДЮК: "БЕЗ ПІСНІ НЕМА УКРАЇНИ!"