«На жаль, мені доводиться констатувати, що на сьогодні системної роботи з обдарованою молоддю не ведеться, - зазначив на початку доповідач. Причина цього – відсутність механізму державної підтримки талановитих дітей. Незважаючи на те, що номінально в регіоні розроблено чимало програм (наприклад, «Сільський вчитель», «Вчитель – моє покликання», «Вчительська династія» та інші), дієве їх впровадження не відбувається. На думку ректора ЗНТУ, голови ради ректорів ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації Сергія БЄЛІКОВА, при їхньому університеті вже протягом багатьох десятків років впроваджується програма «Інженерна династія». На жаль, це скоріше виключення з правил, ніж загальна тенденція.
У ЗНУ обдарованих студентів залучають до чималої кількості заходів, основна мета яких – сприяння самореалізації особистості молодої людини. Але вони стосуються лише тих, хто навчається в університеті. Етап шкільної освіти без державної підтримки охопити неможливо. Необхідність співпраці ВНЗ і середніх закладів освіти відзначив і ректор Запорізького обласного інституту післядипломної освіти Олександр ФРОЛОВ. Як заступник голови Запорізької облдержадміністрації з гуманітарних питань він пообіцяв провести ревізію ефективності діючих освітніх програм. Присутні ж погодилися із твердженням, що за таких умов більш активною повинна стати позиція місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування. Саме тому в ЗНУ розробили кілька механізмів, втілення в життя яких дало б змогу розширити можливості університетів щодо відбору обдарованої молоді. Їх основна вимога - пом’якшення умов вступу у ВНЗ для талановитих дітей - переможців обласних турів Малої академії наук, випускників факультету довузівської підготовки, випускників тих закладів, які входять до навчального комплексу ЗНУ, переможців олімпіад для міських та сільських абітурієнтів.
Крім того, ЗНУ з цього року ініціює проведення на базі біостанції-профілакторію, що на острові Хортиця, Літньої школи для обдарованої молоді. Заїзди планується зробити тематичними. Збирати, скажімо, хіміків та біологів чи істориків та географів. Діти змогли б присвятити свій час не лише відпочинку та навчанню, але й оздоровленню. Ця ідея, за словами начальника обласного управління освіти і науки Ольги СВЄТКОВОЇ, вже отримала схвальні відгуки на регіональному рівні. Залишається чекати на фінансову підтримку відповідних обласних і міських структур, бо лише дієве впровадження кожного окремого проекту складатиме загальну тенденцію все активнішої роботи з талановитими дітьми.