Елемент випадковості в тестуванні допустимий
Уже кілька років Міністерство освіти і науки активно впроваджує у систему вищої освіти нову форму фіксації знань абітурієнта - тестування. У "Правилах прийому" на цей рік вказано: "Вступні випробування на денну та заочну форми навчання проводяться у письмовій формі з української мови (диктант) та профілюючої дисципліни у формі тестування". За словами Віктора Ткаченка, минулого року в нашому університеті під час вступної кампанії впроваджувалися елементи тестування, а цього року іспити в тестах складатимуть за всіма спеціальностями. "Елемент випадковості у них абсолютно допустимий, - ділиться своїми думками Віктор Григорович, - до того ж існує такий аспект: на певних спеціальностях (наприклад, філолог, педагог, актор…) доречніше було б проводити усний іспит, бо цього вимагає специфіка фаху".
Просертифікує Центр якості
Нововведенням цьогорічної вступної кампанії стала сертифікація знань абітурієнта з кількох предметів. Ось що про неї читаємо у "Правилах прийому": "Вступники подають особисто заяву про вступ до університету, у якій вказують напрям підготовки (спеціальність), форму та джерела фінансування навчання. До заяви вступник додає: - сертифікати (сертифікат) Українського центру оцінювання якості освіти з предметів, що відповідають переліку вступних випробувань, визначених приймальною комісією ЗНУ, для участі в конкурсі щодо вступу на обраний вступником напрям підготовки (спеціальність) вступник подає за власним бажанням (оригінал або завірену копію)".
Цей пункт коментує Віктор Ткаченко: "З цього року Міністерство освіти і науки у якості експерименту ввело у кількох областях України сертифікацію знань учнів
із двох предметів. Обов'язково сертифікується "Українська мова та література" - незалежно від напряму підготовки школи - гуманітарного чи технічного. Друге тестування - на вибір: або "Математика", або "Історія". Незалежний регіональний центр (Запорізька область відноситься до Дніпропетровського регіону) на базі п'яти шкіл нашого міста проводить тестування і видає відповідний сертифікат. Оцінки, зазначені в ньому, можуть вважатися вступними до того чи іншого ВНЗ. Якщо оцінка у сертифікаті не влаштовує абітурієнта, він може складати вступні іспити на загальних умовах. Сертифікат подається до приймальної комісії за бажанням".
За кошти державного бюджету…
Минулого року Міністерство освіти і науки виділило для ЗНУ 692 бюджетних місця. Цього року прогнози менш оптимістичні: очікуємо приблизно 600. Причина у тому, зазначає Віктор Ткаченко, що на трьох напрямах підготовки - а це "Менеджмент", "Економіка" та "Правознавство" - кількість бюджетних місць зменшено через перенасичення ринку праці спеціалістами у цих галузях.
У "Правилах прийому" з цього приводу знаходимо таку інформацію: "Громадяни України мають право на безоплатну освіту в усіх державних та комунальних навчальних закладах незалежно від статі, раси, національності, соціального і майнового стану, роду та характеру занять, світоглядних переконань, належності до партій, ставлення до релігії, віросповідання, стану здоров'я, місця проживання та інших обставин, їм гарантується здобуття на конкурсній основі вищої освіти всіх освітньо-кваліфікаційних рівнів у вищих навчальних закладах державної форми власності за кошти державного бюджету, в межах вимог державних стандартів, якщо освіту за цим освітньо-кваліфікаційним рівнем громадянин здобуває вперше".
Отже, безкоштовно навчатися - це задеклароване право абітурієнта. Залишилося лише здобути відповідні показники на іспитах!