Усвідомлюючи важливість питання, в Україні курс на енергозбереження визначили як важливий елемент державної політики. Щодня його відголос все більше відчувають на кожному підприємстві, у кожній організації, установі. Тільки за умови їхньої активної участі та посильного внеску у процес втілення в життя енергозберігаючих технологій, можна сподіватися на позитивні результати.
Вже кілька років поспіль над вирішенням цієї проблеми працюють і в нашому університеті. А у січні цього року у ЗНУ стартував проект на виконання Плану організаційно-технічних заходів з енергозбереження. Це перший суттєвий крок до конкретних результатів. А їх чимало. Важливим є той факт, що нас фінансово підтримало Міністерство освіти і науки. Перші 300 тисяч гривень на виконання проекту вже на університетському рахункові.
На думку проректора ЗНУ з науково-педагогічної роботи Володимира Волкова, у зв'язку з подорожчанням енергоносіїв фінансові можливості університету можуть різко погіршитися. Саме тому робота над розробленою програмою - одне з першочергових завдань ВНЗ. Сам план заходів - досить виважений і раціональний та спрямований саме на зменшення фінансового навантаження від використання електричної та теплової енергії як основних статей витрат. Володимир Петрович поділився з нами кількома "енергоекономними" ідеями. Наприклад, університет за умови закупівлі відповідного обладнання, має змогу власними силами виготовляти теплоізолюючі вікна, а не закуповувати їх. А ще необхідно подбати про засоби обліку спожитої енергії: йдеться про елементарні лічильники. Ми маємо платити за той обсяг енергії, який використали, а не за той, який нарахували нам відповідні служби.
Але ж все таки це плани. Цікаво дізнатися, що ж конкретно зробили в університеті, щоб зменшити енерговитрати? Про це нам розповів головний інженер ЗНУ Михайло Михалець. Тож на сьогодні маємо: заміну стандартних ламп на галогенні та люмінесцентні у комп'ютерних класах першого корпусу, місцях, які повинні постійно освітлюватися та у приміщеннях із високими стелями, щоб мати змогу не надто часто міняти лампи (економія - у 5 разів, до того ж такі лампи слугуватимуть у 8 разів довше!); промивка системи опалення у кількох університетських приміщеннях (третій, перший, шостий та частково четвертий корпуси); поступова заміна магістральних мереж опалення на попередньо ізольовані труби, а мережі гарячого водопостачання - на труби з емалевим покриттям усередині, що в 10 разів зменшить енерговитрати, які раніше йшли не скільки на обігрівання університетських аудиторій, скільки просто гріли запорізький асфальт. Виробником дається гарантія - на 50 років! Триває заміна майже 25-річної мережі від спорткомплексу до третього корпусу, включно з ним, а також від четвертого - до автогосподарства ЗНУ. Важливо, що трубопроводи оснащуються системою контролю: лінійні провідники дозволять оперативно виявити будь-які позаштатні ситуації. Йдеться про механічні пошкодження тощо.
Та й на цьому не зупинятимуться у ЗНУ. Триває ремонт центрального теплового пункту, на якому потребує заміни зношений елеватор та система авторегулювання гарячого водопостачання. Працюють над установленням приладів обліку. Здійснюють заміну гарячого водопостачання у четвертому гуртожитку. Можливо, встановлюватимуть автономний водопідігрівач для забезпечення потреб гуртожитків та спорткомплексу. Така робота окуповується протягом п'яти років. Навіть із навчальним відділом встановлено співпрацю: планують проводити заняття максимально у світлу частину доби. Крім того, є пропозиція для студентів заочного відділення читати пари в аудиторіях 44-ї школи. Раніше через це доводилося освітлювати величезні корпуси, в яких було задіяні всього кілька кабінетів!
Задач та планів - безліч. Основне в них - щоденне поступове втілення багатьох пунктів програми, долучитися до виконання якої може й кожен із нас. Варто лише зайвий раз вимкнути світло, в принципі непотрібне в даний момент. А ще - трохи змінити ментальність: ми звикли витрачати енергію бездумно. Настав час економити. Іншого виходу немає.
ЕНЕРГОХРОНОЛОГІЯ
1994 - Верховна Рада прийняла головний енергозберігаючий Закон України з однойменною назвою "Про енергозбереження".
1995 - з метою забезпечення проведення єдиної держполітики в сфері енергозбереження, раціонального використання та економного витрачання енергії створюється Держкомітет України з енергозбереження.
2000 - Кабінет Міністрів Ук-раїни надав Держінспекції з енергозбереження статусу урядового органу держуправління.
2001 - за підтримки програми ТАСІS створена Національна мережа України з енергозбереження, в Україні працює її 14 регіональних центрів.
Варто задуматися
- Достатньо використовувати 1-8% сонячної енергії, аби повністю задовольнити енергетичні потреби людства (завдяки сонячним фотоелектричним батареям).
- Органічні відходи можна переробляти за допомогою мікроорганізмів на біогаз (альтернатива бензину) - це покриє 10% потреб в енергоносіях.
- 70% електроенергії можуть виробляти установки термоядерного синтезу - радіаційної загрози вони не несуть.
- Україна споживає газу в 10 разів більше за Польщу і в 40 разів - за Німеччину.