…Першокурсники Запорізького національного університету вже півроку навчаються за кредитно-модульною системою. Результати цього процесу доволі втішні: студентам хоч і важко (вони ж бо перші, хто це робить за всю історію нашої освіти), але цікаво набирати бали, складати модулі. Вони впевнені, що лише якісна сучасна освіта допоможе їм досягти у житті високих результатів. Та й викладачі стверджують, що реорганізація позитивно впливає на навчальний процес. Хоча ще є до чого прагнути.

Від кадрів до методики
Сьогодні в університеті для переходу на кредитно-модульну систему навчання зроблено чимало: починаючи від кадрового рівня (створена і працює робоча група для організаційно-методичного забезпечення впровадження цієї системи організації до навчального процесу та мережа координаторів на факультетах), до нормативного (на Вченій раді університету затвердили Тимчасове положення про кредитно-модульну систему організації навчального процесу в ЗНУ). Також ведеться робота і на навчально-методичному рівні (робочі навчальні плани розробили у відповідності до вимог Європейської кредитно-трансферної системи (ECTS), а програми навчальних дисциплін уклали з урахуванням особливостей кредитно-модульної системи організації навчального процесу).
Є до чого прагнути
Разом із тим, поточні підсумки нав-чальної діяльності на перших курсах досить чітко визначили основні проблеми на шляху до ефективного впровадження кредитно-модульної системи. За словами доцента, проректора ЗНУ з навчальної роботи Олександра Бондаря, вже зроблено чимало, але й є до чого йти.
До речі
Відповідальність студента, рівень його вмотивованості до оволодіння фахом - це, взагалі, один з ключових чинників результативності впровадження кредитно-модульної системи організації навчального процесу.
Студенти набирають бали…
Які ж конкретні наслідки цих дій відчули на собі самі студенти? Наприклад, першокурсниця факультету журналістики Дарина Ковальова говорить:
- Для мене ця система є процесом накопичення балів, які ми отримуємо і за присутність на заняттях, за відповіді, доповнення, за творчі завдання, реферати. Ти працюєш сам на себе. Набрав певну кількість балів – склав модуль. До речі, до певного терміну. Спочатку було трохи незвично і навіть важко. Кожен обурювався, чому це саме на нас проводять такі експерименти? Але тепер я впевнена, що від цієї системи є користь: ми стали більш самостійними та навіть самоорганізованими. Єдине, не кожен із нас до кінця усвідомлює важливість саме такої форми навчання, адже наша освіта відповідатиме високим європейським нормам, а значить - ми будемо професіоналами своєї справи, яких цінуватимуть на ринку праці.
Солідарний з думкою колеги і першокурсник біологічного факультету Сашко Єршов, який додає, що студенту на користь відвідати “пару” і отримати за це бали. Тоді як раніше він міг не ходити кілька місяців, тепер перед ним конкретна мета – ходити на заняття. Це підвищує його мотивацію і стимулює до активнішої роботи, в тому числі, самостійної.
…А викладачі їх рахують
Звичайно ж, не тільки студенти, але й викладачі стали активними учасниками нової системи навчання. Тепер вони розробляють інші програми, по-іншому оцінюють знання та… рахують бали. Своїм викладацьким баченням переходу на кредитно-модульну систему поділився заступник декана біологічного факультету, доцент Максим Малько:
- Насамперед, ця система нова не лише для студентів, але й для викладачів. Слід відзначити, не всі студенти усвідомлюють, що їхня робота на кожному занятті є показником підсумкової успішності. Складнощі є у певного контингенту (йдеться про не дуже добросовісних студентів). Тепер викладач більш диференційовано підходить до оцінки знань, і це є безумовним позитивом системи. Дуже урізноманітнилася і робота самого студента. Це і тестові, й індивідуальні завдання. Говорячи про недоліки, зауважу, що суттєво зменшилася кількість часу, яка відводиться, безпосередньо, на усне спілкування викладача та студента.
Доречно підкреслити, що згідно з новими вимогами, викладач повинен скрупульозно працювати із студентами протягом усього семестру, і для цього необхідно скорегувати підходи до розрахунку навчального навантаження. Але, у свою чергу, виділення його під, скажімо, керівництво і приймання(захист) індивідуальних завдань, передбачених навчальним планом, вбачається можливим лише за умови належного науково-методичного забезпечення цього виду навчальної роботи.
Чого чекати від переходу на Болонську систему навчання?
У світлі орієнтирів Української держави на входження до освітнього простору Європи наразі взято курс на послідовну модернізацію освітньої діяльності у контексті європейських вимог. Від успішної реалізації цієї задачі очікується ціла низка позитивних результатів, зокрема:
- підвищення якості та престижу національної вищої освіти;
- підвищення конкурентоспроможності випускників вишів;
- створення системи оцінювання якості освіти студентів, найбільш адаптованої до вимог Болонської декларації;
- забезпечення академічної мобільності студентів у вітчизняному та європейському освітянському просторі.

Олександр Бондар, проректор ЗНУ з навчальної роботи:
- Вирішальне значення має кропітка інформаційно-роз’яснювальна робота. Також потребує удосконалення нормативно-правове підґрунтя модульного та підсумкового контролю навчальних досягнень студентів. Фахівці вже розробляють більш чіткі рекомендації щодо проведення контролю з урахуванням фаху та специфіки дисципліни. Безумовно, на шляху впровадження кредитно-модульної системи має місце ціла низка проблем, які потребують виваженого вирішення. Йдеться, зокрема, про необхідність повного навчально-методичного забезпечення підготовки фахівців, створення інформаційних пакетів за напрямами підготовки, спеціальностями, реальне запровадження гнучкого індивідуального навчального плану студента з метою забезпечення мобільності навчання, більш широке використання сучасних інтерактивних технологій поряд із традиційними формами, вдосконалення системи внутрішнього моніторингу якості підготовки фахівців та впровадження різних форм співпраці з вітчизняними та зарубіжними вишами.