Насправді представницьким був склад учасників конференції – вчені-економісти із чотирнадцяти обласних центрів України (Дніпропетровськ, Донецьк, Київ, Черкаси, Тернопіль, Харків, Львів, Полтава, Сімферополь), а також з-за кордону – із Росії та Польщі. Серед них – 12 докторів наук, 36 кандидатів наук, магістри та аспіранти.
На конференції були заслухані та обговорені 106 доповідей, у яких висвітлювалися питання актуальних проблем економіки і управління суб’єктами господарювання, проводився аналіз особливостей інноваційної та інвестиційної підприємницької діяльності у ринкових умовах господарювання, піднімалися проблеми аудиту та ревізійної роботи, особливостей впровадження міжнародних стандартів бухгалтерського обліку.
Власне, приводити тут більш детальний перелік обговорюваних на конференції питань немає сенсу: економіка – наука серйозна і для більшості читачів, далеких від цієї примудрості, просто-таки темний ліс, у чащах якого легко орієнтуються лише самі економісти. Зазначимо лише, що доповіді професорів Володимира Соловйова, Костянтина Ковальчука та Віталія Перепелиці про принципи моделювання сучасних економічних процесів і систем були вкрай актуальними, тож після виступів цих вчених розгорнулася справжня дискусія про шляхи впровадження цих систем у економічну практику.
А особливу зацікавленість вчених-економістів з інших вищих навчальних закладів викликала доповідь кандидата фізичних наук Ігора Козіна про нові інформаційні технології, які впроваджуються у навчальний процес у ЗДУ. Така інноваційна технологія за назвою „Деканат” вже другий рік працює у нас, і для колег із інших міст це стало відкриттям.
Характеризуючи сучасну економіку як динамічно розвинуту структуру, учасники конференції прийшли до висновку: складність сучасних економічних систем і темпи їхнього подальшого розвитку вимагають корінних змін у процесі підготовки фахівців в області управління економікою. Управління еко-номічними системами стане максимально ефективним лише тоді, коли з’явиться новий тип керівника, який не лише буде володіти теоретичною підготовкою і сучасними практичними навичками, але й буде здатним адаптуватися до еволюційних змін, які постійно відбуваються у вітчизняній і світовій економіці.
Проведення конференції, і пленарного, і секційних її засідань, як зазначив декан економічного факультету ЗДУ Анатолій Кущик, було прекрасно організоване. І заслуга у цьому – заступника декана з навчальної роботи Ганни Бакурової, завідувача кафедрою обліку та аудиту Анатолія Топалова, старших викладачів Наталії Бойко та Олени Саєнко і численних аспірантів.
Наступного року вчені-економісти знову, вже традиційно, зберуться у ЗДУ, щоб обговорити актуальні проблеми економіки, яка, сподіваємося, на той час досягне суттєвого рівня зростання дякуючи зокрема і діяльності науковців, які брали участь у нинішній науково-практичній конференції.
Одночасно з Міжнародною конференцією з проблем економіки у ЗДУ, тепер вже на біологічному факультеті, проводилася Всеукраїнська конференція молодих вчених “Сучасні проблеми екології”, на якій обговорювалися питання не менш актуальні для нашого суспільства, бо вони хвилюють кожного, незалежно від фаху і освіти.
Надмірне антропогенне наван-таження, яким характеризується наша область, вкрай негативно впливає на стан навколишнього середовища. Біологи та екологи вже давно б’ють тривогу: у Запорізькому регіоні порушена природна рівновага – постійно перевищується допустимий рівень забруднення атмосферного повітря, стан земель не відповідає санітарним нормам, активізуються зсуви та осідання ґрунту, берегова абразія, тривогу викликає проблема забруднення природних водойм неочищеними стічними водами та промисловими відходами, потребують відновлення об’єкти природно-заповідного фонду. На тлі цього природного негаразду страждають люди: знижується народжуваність, яка часто ускладнюється різними патологіями, більшість дітей страждає хронічними захворюваннями.
Понад 200 молодих науковців, які зібралися у ЗДУ на Всеукраїнську конференцію, розуміють, що саме їм належить у майбутньому визначати природоохоронну політику України. В той же час, вирішення екологічних проблем – це копітка і довгочасна робота, яка потребує консолідації сил державних органів, науковців-екологів, всієї громадськості. Але всі заходи, які слід впроваджувати в життя, повинні грунтуватися на чітких наукових дослідженнях. Цьому й були присвячені доповіді молодих вчених, наприклад, “Екологічна характеристика стану навколишнього середовища м. Запоріжжя та вплив її на здоров’я населення”, “Рівень фізичного розвитку дітей, які мешкають в урбанізованій екосистемі”, “Шляхи вирішення проблем озелення міст в умовах промислового забруднення”, “Збереження біологічного різноманіття регіону”... Усього було заслухано понад сто доповідей природоохоронної тематики. Блискучими були доповіді молодих вчених ЗДУ, серед яких на особливу увагу учасників конференції заслуговували научні викладки доцента кафедри ботаніки та генетики рослин Олени Дубової, доцента кафедри фізіології і цивільної оборони Наталі Григорової та аспіранта кафедри зоології Валерія Горбаня.
У роботі конференції взяли участь голова Національного екологічного центру України Сергій Таращук, заступник міністра охорони навколишнього природного середовища України Святослав Куруленко, начальник Державного управління екології та природних ресурсів у Запорізькій області Сергій Богун, ректор ЗДУ Валерій Савін, проректор з наукової роботи Григорій Брехаря, декан біологічного факультету Людмила Омельянчик.
У минулому номері газети ми розповідали про Міжнародний конгрес, присвячений відродженню Хортиці, який також проводився на базі ЗДУ. І дуже логічним здається, що глобальні завдання, окреслені у рішенні конгресу, перекликаються з тими питаннями, які обговорили і ухвалили на своїй конференції молоді українські вчені-біологи. А вирішили вони:
- створити сучасну систему медико-екологічного моніторингу з використанням авто-матизованих засобів контролю забруднення довкілля,
- об’єднавши зусилля медиків, педагогів та екологів, розробити концепцію загального екологічного виховання,
- розробити силами біофаку ЗДУ та Держуправління екології та природних ресурсів перспективний план досліджень на 2005-2010 роки стану природних об’єктів у Запорізькій області.
А в останній день конференції біологи довели свої слова ділом – висадили на Хортиці молоді дубки, які проживуть не одне століття і, напевно, будуть свідками розквіту і природи, і населення Запорізького краю.