Проведення цієї конференції стало можливим завдяки Катерині Сіріньок, студентці 4 курсу факультету журналістики. Минулого навчального року вона студіювала журналістику та масову комунікацію в університеті Грейсленд (штат Айова, США), а повернувшись додому, як випускниця програми обміну виграла грант від Посольства США в Україні на проведення конференції. Катя взяла на себе і більшість організаційних питань: розробила тематику секційних засідань, запросила відомих гостей та зв’язалась з видавцями студентських газет з усієї України.
До речі, ця конференція є ювілейною: 10 років тому, тоді ще на базі філологічного факультету, в ЗНУ розпочалась підготовка журналістів. Три роки тому факультет журналістики відокремився і з того часу невпинно розвивається. Цьогорічна конференція – це вже другий захід подібного масштабу, який організовує факультет. Минулого року викладачі та студенти-журналісти проводили всеукраїнську конференцію, яка зібрала визначних журналістів та журналістикознавців. Тоді майстер-класи дали Заслужений журналіст України Емма Бабчук, головний редактор газети «День» Лариса Івшина, провідні науковці, легендарні автори підручників Василь Лизанчук, Ігор Михайлин, Віта Гоян.
Цієї весни конференція видалась не менш цікавою, зібрала представників близько 40 студентських видань з усієї України.
Пленарне засідання відкрив Володимир Манакін, декан факультету журналістики, професор, доктор філологічних наук. Він привітав усіх гостей на землі святої Хортиці та розповів трохи про здобутки факультету за поки що короткий час його існування. Учасників конференції привітали Віра Максимова, помічник аташе з питань культури, голова відділу преси, освіти і культури Посольства США в Україні, Лілія Долгих, старший координатор програм Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX, Олег Хоменок, радник з питань друкованих ЗМІ IREX U-media, та Кирило Животовський, директор проекту «Перша громадська студія». Всі вони бажали гарячих дискусій, веселого часу, плідної роботи в секціях.
На пленарному засіданні виступила й Ірина Бондаренко, помічник ректора із зв’язків з громадськістю, кандидат філологічних наук, доцент кафедри журналістської творчості. Вона розповіла про роботу прес-центру ЗНУ та університетських ЗМІ: обласної академічної газети «Запорізький університет», студентського часопису «Дзиґа», FM-радіостанції «Юніверс» та студентського телебачення «Юніверс-ТБ». Катерина Сіріньок зачитала вітальний факс від Андрія Шевченка, голови комітету з питань свободи слова Верховної Ради України. А Гліб Головченко, Президент Асоціації молодіжної преси України, привіз вітання від Ігоря Лубченка, голови Національної спілки журналістів України.
На перший день конференції було заплановано майстер-класи медіа-експертів.
Надзвичайно плідною видалася робота під час секційних засідань: їх було п’ять. У першій секції обговорювали проблеми студентської журналістики у контексті питань щодо свободи слова, демократизму та формування національної ідеї. У другій секцій йшлося про мовностилістичне, жанрове та художньо-технічне оформлення студентських видань.
Третя секція була присвячена особливостям тематики, розвитку та функціонуванню студентських мас-медіа. У четвертій секції мова йшла про редакційну та фінансову політику студентських ЗМІ. Альтернативні різновиди студентської журналістики обговорювали у найменш численній п’ятій секції.
Одним із найцікавіших заходів конференції безперечно стала І Всеукраїнська виставка студентських мас-медіа. У ній взяло участь близько 40 студентських газет, журналів та навіть два телеканали («Юніверс-ТБ» та академічний телеканал Миколаївського коледжу преси та телебачення). Зі своїми роботами завітав на виставку і фотожурналіст Андрій Кононцев, студент Таврійського гуманітарно-екологічного інституту.
Найстаршим виданням серед представлених виявилась газета Харківського національного автомобільно-дорожнього університету «Автодорожник», вона існує з 1931 року! Трохи молодшим учасником виставки був «Каменяр» ЛНУ ім. Франка. Інші видання були набагато більш “юними”, але від того не менш цікавими. Крім звичних друкованих газет, на виставці було представлено самвидавну газету «Наша справа» Миколаївського державного університету ім. В. Сухомлинського. За словами її редактора Олени Ночної, це «найбільш незручна для університету газета». Щоб не бути залежними фінансово від керівництва університету, а відповідно не мати цензури, хлопці та дівчата вирішили вдатись до самвидаву. Кореспонденти як справжні журналісти намагаються якомога об’єктивніше висвітлювати університетські проблеми, тож не дивно, що виходу нового номеру читачі чекають з нетерпінням. Варто відзначити і велику цікавість гостей до видань ЗНУ – «Запорізького університету» та «Дзиґи». Їхні примірники розходились як гарячі пиріжки. А після виставки всі її учасники були нагороджені пам’ятними дипломами.
На конференцію також були запрошені представники Острозького клубу вільного інтелектуального спілкування молоді, яким опікується головний редактор газети «День» Лариса Івашина. Вони розповіли трохи про історію створення клубу (це сталось минулої весни під час Днів науки в Острозькій академії) та запросили студентів ЗНУ приєднуватись до роботи. На засіданні учасники конференції та представники клубу обговорювали грані взаємодії національної ідеї та студентської журналістики. З цього приводу спалахнула запекла дискусія, оскільки не секрет, що єдиного визначення, а отже й підходу до української національної ідеї поки що не існує. Тож присутні змогли обмінятись думками на отримати гарну поживу для розуму.
Не менш жваво пройшов і круглий стіл «Асоціювання студентської журналістики: за і проти». Молоді видавці та кореспонденти вирішували, чи варто об’єднуватись в окрему організацію, і якщо так, то чим вона буде займатись. Бажаючі створити власну Асоціацію домовились про співпрацю та обмінялись координатами, щоб підтримувати зв’язок.
А після плідної праці учасники конференції відвідали Кінний театр, де побачили захоплюючі виступи українських козаків.
Під час «Професійних стандартів журналіста» з Олегом Хоменком студенти обговорили, які якості та навички необхідні справжньому журналісту. Ведучий розповів і про кілька цікавих дискусійних ситуацій з практики іноземних та українських журналістів.
Майстер-клас Кирила Животовського «Що очікує молодь від «своїх» ЗМІ» переріс у палку дискусію. А Михайло Кумок, генеральний директор «МВ-холдингу», поділився з молодими видавцями секретами маркетингової політики молодіжних мас-медіа.
Заступник декана факультету журналістики Віктор Костюк висловив сподівання, що ця конференція надасть наснаги редакторам та кореспондентам студентських ЗМІ: «Масштаб виставки мене вразив. Я зрозумів, що нашому факультету та університетським ЗМІ теж можна шукати нові форми роботи. Ми вже давно думаємо про власну газету для факультету журналістики, і ця конференція надихнула мене на ідею створити Інтернет-газету. Безумовно, мене зацікавив і досвід миколаївців: вони роблять зусиллями студентів рентабельну газету, присвячену проблемам всього міста. В Америці студентським називається будь-яке видання, що роблять студенти, і не обов’язково на студентську тематику. Бачимо, що поступово ця концепція впроваджується і у нас. Серед редакторів газет я побачив і яскравих лідерів, і людей, які тихо, але наполегливо роблять свою справу. Мене це ще раз переконало у тому, що талановитою є кожна людина, і моє завдання як викладача – розкрити цей потенціал у своїх студентах».
Перебіг конференції прокоментувала одна з найактивніших організаторів Катерина Сіріньок: «Цей проект планувався як науково-практична конференція для студентів факультетів журналістики та редакторів студентських ЗМІ. Ми розраховували на 50 учасників, а заявок прийшло близько 200, тобто конкурс був величезний. Щоб взяти участь у конференції, треба було надіслати ґрунтовну доповідь, яка була б присвячена темі конференції, по-друге, треба було обов’язково представляти якесь студентське видання. Також ми намагались задіяти всі регіони України, тож запрошували не більше 1-2 осіб з одного ЗМІ. Нам це вдалось на 100% - на конференції були представники 24 регіонів України! Ми налаштувались на інтенсивну роботу, але не думали, що вона буде настільки напруженою! Дуже багато було дискусій, чудово пройшла виставка. Зараз ми будемо підбивати підсумки конференції. Оскільки на її проведення було отримано грант, до серпня треба буде відзвітуватись про його використання. З наступного тижня розпочнеться робота над створенням Асоціації студентських ЗМІ: будемо розробляти положення та писати статут».