№9(922)
11 травня
2007 року


Обласна академічна газета 

ЕКОНОМІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ: РЕАЛІЇ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

Майбутнє нашої країни багато в чому залежить від темпів її інтеграції в загальноєвропейський простір та набуття статусу країни із ринковою економікою. Тому в останні десятиліття серед абітурієнтів великим попитом користуються напрями підготовки, пов’язані з економікою. Багато роботодавців роблять ставку на економістів із сучасною освітою, на тих, хто добре розуміє закономірності формування та розвитку сучасного ринку на макро- та мікрорівнях у його взаємозв’язку з іншими суспільними процесами. Про умови підготовки спеціалістів у галузі економіки, про досягнення та перспективи розвитку економічного факультету Запорізького національного університету піде мова в інтерв’ю із його деканом, кандидатом економічних наук, доцентом Емілією Прушківською.


– Еміліє Василівно, зараз професія економіста належить до престижних, багато державних та комерційних вишів відкривають цю спеціальність. Але наш університет був найпершим у регіоні серед тих, хто почав готувати фахівців економічного профілю.

– У цьому навчальному році ми святкували 15-річчя економічного факультету, але рішення про створення спеціалізованої кафедри, яка б відповідала за підготовку фахівців відповідного профілю, було прийнято у нашому виші ще у 1989 році. На той час Запорізький державний університет вже був відомий як вищий навчальний заклад широкого гуманітарного профілю, тому він не міг не відгукнутися на великі перетворення в економіці країни, які вимагали підготовки економістів із сучасною вищою освітою. У той же рік була створена кафедра бухгалтерського обліку, контролю і аналізу господарської діяльності, згодом туди запросили працювати кваліфікованих фахівців, здійснили перший набір студентів на денну форму навчання.

А в 1991 році на базі кафедри політекономії та кафедри бухгалтерського обліку, контролю і аналізу господарської діяльності заснували перший на той час серед усіх запорізьких вищих навчальних закладів економічний факультет, деканом якого став кандидат економічних наук, доцент Іван Колобердянко. У 1997 році факультет очолив кандидат економічних наук, доцент Володимир Бугай, через чотири роки деканом обрали доктора технічних наук, професора Віктора Киричевського, а з червня 2003 року економфак очолив кандидат економічних наук, доцент Анатолій Кущик. Я ж обіймаю цю посаду із травня 2006 року.

- За роки свого існування економічний факультет пройшов чималий шлях становлення та розвитку. Зараз на факультеті навчається більше тисячі осіб, діє чотири кафедри, на яких відбувається підготовка фахівців за трьома напрямками в галузі економіки та підприємництва. Ведеться розробка держбюджетних тем.

– Зараз на факультеті навчається 1148 студентів, з них 551 – на денному відділенні. У 2006 році на перший курс нашого факультету вступило 210 студентів. (Для порівняння, під час святкування 15-річчя факультету ми відзначали і десятиріччя нашого першого випуску – 52 особи). У найближчих планах – проведення акредитації освітньо-кваліфікаційного рівня «Магістр» з напряму «Облік і аудит», відкриття нових спеціалізацій на кафедрі «Фінанси та кредит» – «Міжнародні фінанси» та «Економічна безпека підприємств». Вивчається доцільність відкриття нового напряму «Інтелектуальні системи прийняття рішень» (галузь – комп’ютерні науки) із додатковим та достатньо глибоким вивченням дисциплін економічного циклу.

До сучасних напрямків науково-практичної роботи факультету належать розробки інформаційно-аналітичних систем для управління бюджетними фінансами регіону (система «Фінанси»); земельними ресурсами (система «Земля»); для обліку та управління нерухомістю регіону (система «Оренда») та іншими, впровадженими у Пологівському та Вільнянському районах нашої області. У 2004 році саме на нашому факультеті був розроблений проект «Стратегія економічного та соціального розвитку Запорізької області на 2004-2015 рр.», у якому на базі інтеграції та аналітичної обробки статистичних даних та основних тенденцій розвитку економіки регіону і країни в цілому були сформульовані та обґрунтовані стратегічні цілі розвитку нашої області на найближчі 10 років.

Зараз на факультеті триває робота над науковими темами державного фінансування, зокрема над «Розробкою моделей і методів складних економічних систем» (науковий керівник – професор Людмила Сергєєва), «Комбінованими підходами до використання ігрових методів та методів нелінійної динаміки у передпрогнозному аналізі та прийнятті рішень» (науковий керівник – професор Віталій Перепелиця) тощо.

Ми плідно співпрацюємо із науковими школами Росії (Інститутом математики Сибірського Відділення Наук РАН, м. Новосибірськ, Новосибірським державним університетом, Інститутом прикладної математики та інформаційних технологій, м. Омськ, В’ятським державним університетом), Білорусі (Білоруським державним університетом), Австрії (Інститутом системних досліджень). У цьому навчальному році на базі нашого факультету пройшла ІІ Міжнародна науково-практична конференція “Трансформаційні процеси в економіці держави та регіонів”,26-27 квітня ми провели Першу всеукраїнську студентську конференцію «Інноваційні ідеї молоді в соціально-економічному розвитку України в ХХІ столітті».

- Які Ви можете виділити пріоритетні напрями розвитку факультету?

- Зараз ми зосередили усю увагу на тому, щоб надавати нашим студентам дійсно якісні знання. Моїм попередникам було нелегко: адже доводилося починати все з «нуля», створювати всю навчально-методичну базу. Зараз, за умови напруженої конкуренції серед освітніх закладів України, ми робимо все для того, щоб бути гідними звання факультету, який входить до структури класичного вищого державного закладу освіти, що має статус національного. Зокрема, ми працюємо у напрямах забезпечення студентів навчально-методичною літературою, підвищення якості науково-викла-дацького потенціалу факультету (зараз у нас працює 2 доктора наук, 21 кандидат, 6 викладачів та 10 старших викладачів, на цей рік заплановано захист п’яти кандидатських дисертацій). Намагаємося усіляко підвищувати рівень викладання, для чого закріплюємо молодих викладачів за більш досвідченими колегами, щоб ті могли переймати педагогічний досвід. Багато уваги приділяємо проведенню відкритих лекцій та практичних занять, на яких обов’язково присутні викладачі з інших кафедр, впровадженню інноваційних технологій (імітаційних, «кейс-методу» тощо), активному використанню інформаційних технологій при викладанні ряду дисциплін. Викладачі кафедри «Економічна теорія» працюють над створенням відео-курсу лекцій із «Мікроекономіки» та програм для перевірки засвоєння базових положень із цієї дисципліни.

– Як вплинуло впровадження кредитно-модульної системи у ВНЗ України на перебіг навчального процесу на факультеті?

– Зараз наш факультет активно долучається до впровадження у вищу освіту України засад Болонського процесу, зокрема робиться ставка на самостійну роботу студентів і, як результат, розробляються нові форми контролю знань. Але велике значення самостійна робота студентів має і на старших курсах, адже усім нашим випускникам доведеться жити і працювати в умовах євроінтеграції, відкритості суспільства, посилення мобільності не лише студентів та викладачів, але й персоналу підприємств. Саме підготовці до цього і повинні слугувати зміни у вищій освіті нашої країни. На жаль, багато хто із студентів приходить до ВНЗ, не знаючи, як правильно вести наукову роботу. Тому у найближчих наших планах – створення гуртка, на заняттях у якому студенти могли б дізнатися, як правильно збирати, опрацьовувати та оформлювати матеріал під час написання рефератів, курсових, наукових робіт та дипломів.

- Формування економічних знань реалізується через поєднання пізнавальних, наукових і практичних компонентів навчання. Як саме реалізуються ці компоненти на економічному факультеті ЗНУ?

- Економічна освіта включає чотири блоки дисциплін: загальноосвітній, фундаментальний, інноваційно-технічний і блок дисциплін спеціальної підготовки. Саме їхнє гармонійне поєднання і забезпечує комплексне вивчення закономірностей економічного суспільства. Причому, ми прагнемо не лише надати молодим фахівцям систему фінансових, технологічних, економічних і правових знань, але й сформувати їхню внутрішню культуру та готовність до свідомої гармонізації стосунків «людина-суспільство – природа-економіка». Крім того, у навчальному плані із кожного напряму підготовки передбачено набуття практичних навичок під час проходження виробничих та переддипломної практик. На факультеті розроблені програми практик, сформована певна база для їх проведення. Це банки АБ «Металург», АКБ «Укрсоцбанк», КБ «Приватбанк», промислові підприємства ВАТ «Запоріжсталь», «Дніпроенерго», державні установи, Контрольно-ревізійне управління, держадміністрація, Державна податкова інспекція. Значна кількість студентів проходить практику в установах малого та середнього бізнесу. Розпочато роботу з укладання довгострокових договорів із підприємствами про співпрацю, які включають умови проходження практики із подальшим працевлаштуванням, зокрема із «Квазар Хорте», ВАТ «Запоріжсталь».

– Серед випускників багато відомих економістів. Усі вони знайшли місце у сучасній фінансовій сфері. І, що важливо, не забувають свій університет, стають частими гостями економічного факультету.

- Серед наших випускників – Ігор Савкін, який працює у Міністерстві фінансів України, Андрій Драч, котрий очолює Запорізьку філію банку «Кредитпром», керівник групи з роботи з корпоративними клієнтами акціонерно-кредитного банку «Надра» Юлія Пасхіна – випускниця магістратури нашого економічного факультету. Більшість випускників працюють за фахом, адже після закінчення нашого факультету вони можуть обіймати посаду головного бухгалтера виробничого або торгівельного підприємства, влаштуватися на роботу в комерційний банк чи іншу фінансову установу, працювати в органах Державної податкової адміністрації або Контрольно-ревізійного управління, стати керівником підприємства чи розпочати власну справу.

І дійсно, вони не забувають свою альма-матер: багато хто прийшов на святкування 15-річчя факультету. Вже другий рік поспіль ми проводимо зустрічі випускників і сподіваємося, що це стане доброю традицією факультету.

Крім того, ми інколи запрошуємо когось із них для зустрічі із нашими студентами. Справа в тому, що дехто, побувавши на практиці та переконавшись, що фахівці економічних професій користуються зараз неабияким попитом серед роботодавців, влаштовується на роботу і починає менше часу приділяти навчанню. Тут важливо, щоб вони почули із вуст людини, яка сама пройшла крізь усе це, що в сучасній економічній системі цінуються не тільки диплом, а й міцні знання та професійні навички.

– Ситуація, коли старшокурсники поєднують навчання та роботу, розповсюджена на факультеті?

– Так, поєднання успішного навчання та професійної діяльності є швидше правилом, аніж винятком для студентів старших курсів нашого факультету. Звичайно, це нелегко, але саме в умінні раціонально розподіляти свій час, як й інші ресурси, полягає талант справжнього економіста.

- Студенти економічного факультету вдало поєднують не лише навчання та роботу, але й беруть активну участь у різноманітних культурних заходах, що проходять у нашому університеті.

- На економічному факультеті великого значення надають виховній роботі, особливий акцент робиться на розвиток громадської активності та ініціативи у молоді, оволодіння нею навичками управлінської діяльності.

Особливістю нашого факультету є те, що на ньому діють два незалежні органи самоуправління: студентський деканат і студентська рада. Саме на основі першого було створено Наукове студентське товариство факультету, до якого входять близько 30 чоловік, котрі у майбутньому планують займатися наукою. Зараз вони беруть активну участь у різноманітних конференціях та конкурсах на кращі наукові роботи. Одним із останніх досягнень є перемога на Всеукраїнській студентській олімпіаді зі спеціальності «Економічна кібернетика» Ганни Біленької. Зараз вона продовжила навчання у європейській магістратурі Києво-Могилянської академії. Під егідою деканату у листопаді-грудні 2006 року на факультеті проводився конкурс наукових студентських робіт, переможців нагородили путівками до Карпат.

– Але майбутнім економістам навчання у нашому університеті запам’ятовується не лише як роки напруженої праці та наукових досліджень.

– Звісно, на факультеті дбають про студентське дозвілля: проводяться круглі столи, під час яких усі бажаючі обговорюють найактуальніші для сучасної молоді питання. Студенти створили факультетський клуб «Що? Де? Коли?», ми маємо власну футбольну команду. Наші студенти із задоволенням беруть участь в університетських спортивних заходах, причому часто посідають призові місця. Багато хто вдало демонструє свої таланти в художній самодіяльності. Прикладом чого є високий рівень концертної програми, організованої нашими силами до 15-річчя факультету. Також у 2006 році за ініціативи самих студентів було створено газету «Паутина», у якій висвітлюються головні події життя факультету. Так що кожен бажаючий може спробувати себе і в ролі журналіста.

– Чи беруть студенти участь у профорієнтаційній роботі?

– Ми намагаємося донести інформацію про наш факультет не лише до шкіл Запоріжжя, але й всієї області. І великого значення надаємо при цьому діяльності студентської мобільної агітаційної групи, яка входить до структури студентського деканату. Адже школярам цікаво почути думки та аргументи не лише викладачів певного ВНЗ, але і його студентів. Особливо коли серед них зустрічаються старші товариші, які нещодавно навчалися у цій же школі. Крім того, на факультеті діють такі форми профорієнтаційної роботи, як проведення Дня відкритих дверей для майбутніх абітурієнтів та їхніх батьків; участь у роботі економічної секції Малої академії наук, обласний етап якої проводиться на базі ЗНУ, та у підготовці школярів до міжрегіональних олімпіад з економіки; підготовка рекламно-інформаційних матеріалів про наш факультет у рамках співпраці з провідними ЗМІ; постійне оновлення факультетського веб-сайту. Ми намагаємося донести до оточуючих думку, що сьогодні Україна отримала статус держави з ринковою економікою, але ще дуже багато треба зробити для того, щоб ринкові відносини стали домінуючими у нашій системі. І вирішальну роль у визначенні темпів здійснення економічної модернізації суспільства належить молодим, незаангажованим амбіційним фахівцям, які отримали якісну освіту в держаному класичному ВНЗ.


Довідка: На сьогодні на факультеті діють чотири кафедри: обліку та аудиту, фінансів та кредиту, економічної кібернетики, економічної теорії. Здійснюється підготовка за такими напрямами: економічна кібернетика, фінанси і кредит, облік і аудит.

Таміла ТАРАСЕНКО

на головну




ЗМІСТ

ЗАПОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ
ЗІБРАВ ДОСЛІДНИКІВ ТВОРЧОСТІ
ПЕТРА РЕБРА


НОВИНИ

ЯК ВИ СТАВИТЕСЬ ДО ДНЯ МАТЕРІ?

ПРАВО ТА ЕКОЛОГІЯ - ЗА ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗДОРОВ’Я В ЗАПОРІЖЖІ

ІННОВАЦІЇ У СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОМУ РОЗВИТКУ

ПРОБЛЕМИ МАТЕМАТИКИ ТА ІНФОРМАТИКИ ОЧИМА МОЛОДІ

НАЙКРАЩА СТУДЕНТСЬКА РОДИНА ЗНУ

ДМИТРО СЕКИРИНСЬКИЙ:
«ОСВІТА – ЦЕ ФУНДАМЕНТ, НА ЯКОМУ БУДУЄТЬСЯ ЖИТТЯ»


ІСТОРІЯ ЗНУ У ЙОГО АРХІТЕКТУРІ

ДЕНЬ ВІДКРИТИХ ДВЕРЕЙ ЗІБРАВ МАЙЖЕ ДВІ ТИСЯЧІ АБІТУРІЄНТІВ

ЕКОНОМІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ: РЕАЛІЇ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

КОЛИ НАУКА ТА ІНТЕЛЕКТ ПРАЦЮЮТЬ ЗАРАДИ КОМФОРТУ ЛЮДИНИ

ЛИЦАР ІЗ ЮРИДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ…

«АКУЛИ ПЕРА» НА ХВИЛІ СТУДЕНТСЬКОЇ ВЕСНИ!

УНІВЕРСИТЕТ ДЕНЬ ЗА ДНЕМ

ВІТАЄМО З ДНЕМ ПЕРЕМОГИ!

ВІТАЄМО!