Саме виявлення та впровадження кращих інноваційних розробок студентів ЗНУ стало провідним завданням щорічного конкурсу студентських наукових проектів "Університет і ми". Свої двадцять дві роботи представила молодь нашого виша на розсуд компетентного журі. На початку спекотного літа найкреативніших винахідників нагородили не лише почесними грамотами переможців, але й виплатили їм грошові премії. На студентській науковій конференції "Університет і ми", присвяченій Дню науки, що днями пройшла у ЗНУ, не лише підбивали підсумки конкурсу, але й нагороджували грамотами й преміями учених виша та його студентів.
Свято наукових досягнень відкрив ректор ЗНУ, професор Сергій Тимченко, який, бажаючи вченим творчих здобутків, особливу увагу приділив розвитку наукової галузі нашого університету. А саме - спрямуванню її діяльності, у першу чергу, на вирішення завдань рідного навчального закладу. Сергій Михайлович зауважив, що заснування конкурсу "Університет і ми" було ініціативою ректорату. Бо ж на сьогодні лише чітка та злагоджена робота може стати запорукою успішного функціонування настільки потужної організації, як університет. У свою чергу, вона має ґрунтуватися на конкретних наукових проектах. Ректор висловив надію, що у майбутньому конференція збиратиме як студентські напрацювання, так і дослідження викладачів. А працювати є над чим. У своєму виступі Сергій Михайлович окреслив і проблематику, яка потребує саме наукового обґрунтування. Йдеться про сферу управління ВНЗ, впровадження Болонської системи у навчання, організацію науково-дослідної, виховної роботи. Потребують вирішення і проблеми, пов'язані з економічною діяльністю, нормативно-правовою базою, медійною сферою виша, галуззю господарських робіт тощо.
Старт із розробки деяких аспектів порушених питань уже цього року належав перу студентства, яке представило власне бачення вирішення цих завдань. Найбільш активними учасниками конкурсу стали студенти біологічного факультету, за ними йшли представники економічного, СПП, математичного та інших. Саме четвертокурсники подали найбільше робіт. Переможців нагородив ректор ЗНУ, Сергій Тимченко.
Тож лідером став проект озеленення бази відпочинку нашого університету "Славутич", що знаходиться на березі Азовського моря у Кирилівці, який запропонував студент біологічного факультету Максим Мельник. Він не лише розробив його вербально, але й запропонував ескізи щодо благоустрою території бази відпочинку і навіть порекомендував певні види рослин, які б були практично вигідними для висадження. А от умовне наукове срібло лишилося за майбутнім правознавцем Миколою Мартиновим. Він у роботі "Юридична клініка ЗНУ: напрямки та пропозиції вдосконалення діяльності" навів глибокий аналіз роботи цієї структури, проаналізував її певні досягнення. Станіслав Рапп - представник економічного факультету, який посів третє місце - у роботі "Електронна нервова система" довів доцільність упровадження системи Wi-Fi.
Також на святі нагороди від МОН вручили професорам Віктору Грищаку та Сергію Гоменюку. Грамоти та премії отримали і представники викладацького та студентського колективів ЗНУ. Власне про конкурс “Університет і ми” доповіла помічник ректора з виховної роботи Наталія Воронова. А активісти наукового студентського товариства Павло Лютиков та Катерина Сіріньок презентували звіт про річну роботу.
Наталія Воронова, помічник ректора з виховної роботи:
- Мета конкурсу "Університет і ми": зробити ЗНУ найкращим вишем України. А саме - у плануванні навчального та наукового процесу; в проведенні культурно-масових та спортивних заходів, у благоустрої території студмістечка; у соціальній сфері. А ще виявити - якими повинні бути студентські мас-медіа, юридичний захист студентів, культура мовлення, іміджева політика університету, робота бібліотеки, комп'ютеризація, банківські послуги, музеї та пам'ятки і багато іншого. Критеріями оцінювання робіт були їхня новизна, актуальність для виша, стиль викладання, якість оформлення, реальність впровадження та фінансова обґрунтованість.
Безумовно, кожна робота конкурсу "Університет і ми" привнесла свою оригінальну ідею у загальну справу розвитку нашого університету. Найактивніший біологічний факультет торкнувся сфери озеленення та… структури виша. Скажімо, Кристина Агафонова присвятила свій проект розробкам території студмістечка з урахуванням естетичного, екологічного та раціонального чинників. У роботі "Організація експериментальної бази біологічного факультету" Олександр Нєміч спробував оптимізувати його матеріально-технічну базу через створення загальної лабораторії, в якій могли б працювати як викладачі, так і студенти й аспіранти. Це дозволило б покращити якість наукових розробок біологів. Ще сміливішими виявилися ідеї Дмитра Фролова, який у роботі "ЗНУ - європейський університет" запропонував не тільки нову структуру самоврядування науково-дослідного інституту екології, але й незалежне фінансування кожної адмінодиниці із власним фінансовим рахунком. Студент розробив схему розташування певних секторів, а також економічне забезпечення функціонування науково-дослідного інституту природничих наук у майбутньому виша.
Економічний факультет також був досить оригінальним у своїх проектах. Вікторія Шаповалова виклала власне бачення моделі освіти майбутнього, розглянула складові піраміди, яка створена на основі ідеї Маслоу: матеріальний добробут, екологічне мислення, ментальні цінності та соціальний капітал. Студентка стверджує, що університет - це, перш за все, місце, де створюється та формується інтелектуальний капітал. А цьому повинні сприяти різноманітні наукові конкурси, конференції, семінари, презентації, бізнес-проекти. Вони здатні змусити молодь замислитися про улюблену справу. Колега Вікторії - Анна Переверзєва - у роботі "Оцінка людського капіталу університету" на прикладі однієї з кафедр запропонувала врахування внеску кожного викладача у роботу колективу. На її думку, впровадження такої системи дозволяє керівникові осмислювати недоліки, щоб надалі лише удосконалювати роботу.
Ідеї ще одного факультету - соціальної педагогіки та психології - не менш цікаві. Вікторія Косенко розробила проект студентського психологічного клубу. Крім того, вона разом із Юрієм Саприкіним запропонувала ще одну роботу із впровадження у виші студентської психологічної служби, яка б допомагала адаптації молоді до життєвих вимог. Самореалізації студентів присвятила дослідження Олександра Біленька. Вона порушила питання удосконалення роботи студентського самоврядування, а саме - необхідність створення умов, у яких молодь була б зацікавлена у самостійному вирішенні проблем університету, чого досягти можна через формування певного світогляду. До речі, реалізація проекту передбачає тренінгові заняття за такими напрямами: саморегуляція, спілкування та взаємодія, прийняття рішення, цінності здорового способу життя, лідерство, самоврядування, гендерна рівність тощо.
Студенти математичного факультету представили своє бачення університетських проблем. Сергій Чопоров у "Моделі керування структурою персоналу університету" запропонував вирішення питання постійного збільшення чисельності кадрів на різних рівнях ієрархії організації, а значить і збільшення витрат на оплату праці. Сергій запропонував формулу розрахунку необхідного персоналу та витрат на його утримання. Максим Шевченко у "Розробці програми тестування студентів" довів необхідність удосконалення системи тестування і її адаптації та постійного удосконалення до потреб студентів, що є актуальним на сьогодні при впровадженні засад Болонського процесу. А от Уляна Ільєнко у роботі "Університет і ми" проаналізувала свої враження від студентського життя як першокурсниця, окреслюючи одночасно і проблеми, що турбують молодих людей у цей адаптаційний час.
Від факультету іноземної філології проекти представляли Оксана Салюк та Ксенія Новікова. У першій роботі пропонувалося впровадження іноземної мови у сферу обслуговування на території студмістечка. А у другій говорилося про білінгвічне навчання у підготовці філологів ЗНУ до міжкультурної професійно орієнтованої комунікації.
Катерина Сіріньок, яка презентувала факультет журналістики, навела цікавий порівняльний аналіз студентської журналістики України і США, на прикладі часописів ЗНУ та університету Грейсленд. Інна Ротарєва з факультету соціології та управління працювала над адаптацією студентів-першокурсників і запропонувала свій конкретний план заходів. А представники філологічного факультету Анна Снісаренко та Ігор Ісаєв порушили актуальне мовне питання. Анна навела ґрунтовний аналіз причин кризи ціннісних орієнтирів та впливу на мовне самовираження, а Ігор розкрив проблеми мовно-культурної політики в умовах Болонського процесу.
І нарешті факультет менеджменту представив колективну роботу Валентина Бартиша, Андрія Загрія та Валерії Шевцової. Вона стосувалася рекламно-іміджевої політики та включала конкретні рекомендації: затвердження єдиної концепції символіки ЗНУ, проведення загальноуніверситетських заходів іміджевого характеру, організації мобільних агітаційних команд студентів і навіть закупівлі фірмового автобусу.
Наостанок варто зазначити, що в університеті постійно триває робота зі збору інформації про проблеми та пропозиції щодо покращення роботи університету, її джерелами є скриньки довіри, розташовані в усіх корпусах, зустрічі ректора з активістами студради, різноманітні анкетування, особистий прийом у ректора і, відповідно, службові записки, доповідні тощо. Тож робота є системною та злагодженою, а в майбутньому може перерости у загальну тенденцію до розробки окремою самостійної концепції із розвитку нашого рідного університету, яка повинна бути науково обґрунтованою та спроектованою алгоритмічно.
Висловлюємо подяку за підготовку матеріалу помічнику ректора з виховної роботи Наталії Вороновій
З метою
• залучення молоді до підприємницької діяльності,
• сприяння створенню нових молодіжних підприємств та економічної підготовки молоді до діяльності в ринкових умовах в області проводиться ІХ регіональний тур Всеукраїнського конкурсу бізнес-планів підприємницької діяльності серед молоді Запорізького краю.
Роботи на обласний конкурс приймаються
ДО 5 ЛИПНЯ У НДС ЗНУ та
до 25 липня 2007 року
за адресою:
69107 м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164, к. 717, Управління у справах молоді та спорту облдержадміністрації