№1 (877)
13 січня
2005 р


Обласна академічна газета 

НАСАМПЕРЕД - СИСТЕМА

Двадцять років тому наш вищий навчальний заклад, який так звично було іменувати педінститутом, піднявся на одну сходинку і став університетом. До речі, першим університетом у Запорізькій області. Молоді люди, які зараз вступають до університету, навряд чи замислюються над масштабами шляху розвитку, пройденого університетом за два останні десятиліття. А ось випускники педінституту не можуть цьому не дивуватися. Достатньо порівняти кількість факультетів тодішніх і нинішніх. Про різномаїття спеціальностей і говорити нічого, а їхній перелік, особливо останнім часом, все продовжує зростати. Саме про нові спеціальності і поговорила з нашим ректором Валерієм Савіним журналіст газети “Индустриальное Запорожье”, викладач кафедри журналістської творчості Віталіна Московцева.

- Валерію Васильовичу, чому університет доволі повільно вводить “модні” спеціальності?

- То політика саме комерційного вузу: прискорено відкрити кон’юнктурну спеціальність, зняти “вершки”, а далі - як вийде. Ми - державний навчальний заклад 4-го рівня акредитації. Тільки 27 відсотків спеціальностей - не більше! - можемо мати за 3-м рівнем. Кожна нова спеціальність до моменту випуску бакалаврів, тобто протягом 4 років, має 3-й рівень. Ми зобов’язані підтримувати баланс. Так, це ставить нас у нерівні з комерційними навчальними закладами умови. Але ми не маємо права порушувати державні стандарти і вимоги.

- Нові спеціальності як би “відбруньковуються” від вже існуючих?

- Саме так. Скажімо, драматичних акторів театру і кіно почали готувати на факультеті соціальної педагогіки і психології. Але зараз вже стало зрозумілим, що ми достатньо виросли. Є сильна кафедра культурології - можна створити спеціальність “культурологія”. Нас дуже просять розпочати підготовку вчителів музики. Знаємо, що згодом доведеться готувати педагогів театрального мистецтва, прикладної народної творчості. У перспективі бачимо факультет мистецтва.

- А як щодо дизайнерів?

- 8-10 років комп’ютерна графіка культивується на математичному факультеті. Спочатку ми робили це для своїх поліграфічних потреб, а тепер збираємося навчати дизайнерів. Спочатку - у кооперації з Київським інститутом реклами. Ось так потихеньку і рухаємося.

- Все ж таки, чому “потихеньку”?

- Ми не повинні втрачати 4-й рівень акредитації. Цього року у нас ліцензовані за цим рівнем спеціальності “фінанси”, “менеджмент організацій” і акредитований “переклад”. Зараз виходять на ліцензування “правознавство”, “облік і аудит”, “соціологія”. Таким чином, виникло шість можливостей для відкриття нових спеціальностей. Уже відкрили “екологію”, “прикладну фізику” і “хімію”. Колегіально обговорюємо, яким ще новим спеціальностям віддати перевагу. На черзі - “педагог музики”, а ще - “логістика”, спеціальність, яка дає надзвичайно важливі в наш час знання, скажімо того, як правильно вибудувати ланцюжок дій, фінансові, транспортні і системні потоки. Поле діяльності таких фахівців - починаючи від супермаркету і кінчаючи цілими галузями.

- Залишається тільки одна “вакансія” для нової спеціальності. Не малувато?

- Ні. Адже услід на 4-й рівень виходять “інформатика”, “екологія”, “архівознавство”. Ось чим відрізняється наш підхід від підходу комерційних вузів: якщо відкриваємо спеціальності, то порівнюємо та узгоджуємо з потребами регіону на 10-15 років наперед. Зрозумійте, ми не на рік-два плануємо. На 15 років!

- А багато пропозицій і ідей?

- Приходять люди: “Чому ви таку-то спеціальність не створюєте?” - “Ми плануємо! Але не гарантую, що відкриємо її завтра”. Я був уражений політикою філіалу Київського університету культури. Адже це порушення всієї системи планування кадрових потреб регіону! Обіцяли: відкриється хореографія, вокал. А тепер подивіться, що пішло до них “причепом”! Економіка, менеджмент, маркетинг... Вибачайте, але цих фахівців готує і наш університет, і технічний, і інженерна академія, і ЗІГМУ! Ми що, не задовольняємо потреби регіону?! Якщо так - давайте розширимо ліцензію. Чи до Поплавського будуть брати всіх тих, хто не пройшов за конкурсом на контрактне навчання до нас? Адже не з Києва викладачів привезли - геть усі місцеві кадри!

- А існує більш високий, ніж 4-й, рівень акредитації?

- Ні, 4-й - найвищий. Він дозволяє готувати магістрів. Але якщо вищий навчальний заклад відкриває нову спеціальність саме з підготовки магістрів, це не знижує його рівня акредитації. Тому ми збираємося відкрити спеціальність “педагог вищої школи”. Людям з дипломом бакалавра дамо кваліфікацію “магістр”, “фахівець”. Плануємо й ще деякі спеціальності, що відповідають вимогам сучасності - “керування проектами” і “інтелектуальна власність”.

- Що передувало появі факультету журналістики?

- Спочатку це була спеціалізація, потім спеціальність “журналістика” на філологічному факультеті. Тільки зараз, коли ми вже маємо FM-радіо “Юніверс”, газети, поліграфічну базу і кабельне телебачення, ми відкрили факультет. Декан має план перспективного розвитку факультету. Через 5 років тут буде три спеціальності: “журналістика”, “видавнича справа” і ще одна, пов’язана з поліграфією.

- Ви згадали про кабельне телебачення...

- Телевізійний прес-центр потрібний для того, щоб вчити майбутніх тележурналістів природньо почуватися перед камерою. Нашому прес-центру другий місяць. Щосереди у ефірі день факультетів. У ЗДУ їх дванадцять, тож вони по черзі готують кожен свою програму. На великій перерві, від 10.55 до 11.25, можна подивитися цю передачу. А в перспективі буде ще “День студради”, “День прес-центру”, “День профспілки”. Скоро велика перерва буде зайнята щодня! А координатором і ідеологом прес-центру повинен стати факультет журналістики.

- Телевізори знаходяться у фойє всіх корпусів?

- Поки що ні, вирішуємо питання щодо проведення кабеля у 3-й і 5-й корпуси.

- Валерію Васильовичу, не виникає спокуса “поквапити час” і прискорити створення нових факультетів і спеціальностей?

- У нас все йде за планом.

Віталіна Московцева

на головну




ЗМІСТ

НАСАМПЕРЕД - СИСТЕМА

ВІТАЄМО

БУТИ СТУДЕНТОМ ЗДУ - ЦЕ ЗВУЧИТЬ ГОРДО!

ПІДСУМКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

РОЗКОЛ СЕРЕД ВИКЛАДАЧІВ ПЕДАГОГІЧНОГО ТЕХНІКУМУ НА НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЦЕС НЕ ВПЛИВАВ

ДО УВАГИ СТУДЕНТІВ ТА МОЛОДИХ ВЧЕНИХ!

ГРАТИ СВОЮ РОЛЬ НА СЦЕНІ І В ЖИТТІ ВАМ ДОПОМОЖУТЬ У СТУДЕНТСЬКОМУ КЛУБІ