- Валерію Васильовичу, чому університет доволі повільно вводить “модні” спеціальності?
- То політика саме комерційного вузу: прискорено відкрити кон’юнктурну спеціальність, зняти “вершки”, а далі - як вийде. Ми - державний навчальний заклад 4-го рівня акредитації. Тільки 27 відсотків спеціальностей - не більше! - можемо мати за 3-м рівнем. Кожна нова спеціальність до моменту випуску бакалаврів, тобто протягом 4 років, має 3-й рівень. Ми зобов’язані підтримувати баланс. Так, це ставить нас у нерівні з комерційними навчальними закладами умови. Але ми не маємо права порушувати державні стандарти і вимоги.
- Нові спеціальності як би “відбруньковуються” від вже існуючих?
- Саме так. Скажімо, драматичних акторів театру і кіно почали готувати на факультеті соціальної педагогіки і психології. Але зараз вже стало зрозумілим, що ми достатньо виросли. Є сильна кафедра культурології - можна створити спеціальність “культурологія”. Нас дуже просять розпочати підготовку вчителів музики. Знаємо, що згодом доведеться готувати педагогів театрального мистецтва, прикладної народної творчості. У перспективі бачимо факультет мистецтва.
- А як щодо дизайнерів?
- 8-10 років комп’ютерна графіка культивується на математичному факультеті. Спочатку ми робили це для своїх поліграфічних потреб, а тепер збираємося навчати дизайнерів. Спочатку - у кооперації з Київським інститутом реклами. Ось так потихеньку і рухаємося.
- Все ж таки, чому “потихеньку”?
- Ми не повинні втрачати 4-й рівень акредитації. Цього року у нас ліцензовані за цим рівнем спеціальності “фінанси”, “менеджмент організацій” і акредитований “переклад”. Зараз виходять на ліцензування “правознавство”, “облік і аудит”, “соціологія”. Таким чином, виникло шість можливостей для відкриття нових спеціальностей. Уже відкрили “екологію”, “прикладну фізику” і “хімію”. Колегіально обговорюємо, яким ще новим спеціальностям віддати перевагу. На черзі - “педагог музики”, а ще - “логістика”, спеціальність, яка дає надзвичайно важливі в наш час знання, скажімо того, як правильно вибудувати ланцюжок дій, фінансові, транспортні і системні потоки. Поле діяльності таких фахівців - починаючи від супермаркету і кінчаючи цілими галузями.
- Залишається тільки одна “вакансія” для нової спеціальності. Не малувато?
- Ні. Адже услід на 4-й рівень виходять “інформатика”, “екологія”, “архівознавство”. Ось чим відрізняється наш підхід від підходу комерційних вузів: якщо відкриваємо спеціальності, то порівнюємо та узгоджуємо з потребами регіону на 10-15 років наперед. Зрозумійте, ми не на рік-два плануємо. На 15 років!
- А багато пропозицій і ідей?
- Приходять люди: “Чому ви таку-то спеціальність не створюєте?” - “Ми плануємо! Але не гарантую, що відкриємо її завтра”. Я був уражений політикою філіалу Київського університету культури. Адже це порушення всієї системи планування кадрових потреб регіону! Обіцяли: відкриється хореографія, вокал. А тепер подивіться, що пішло до них “причепом”! Економіка, менеджмент, маркетинг... Вибачайте, але цих фахівців готує і наш університет, і технічний, і інженерна академія, і ЗІГМУ! Ми що, не задовольняємо потреби регіону?! Якщо так - давайте розширимо ліцензію. Чи до Поплавського будуть брати всіх тих, хто не пройшов за конкурсом на контрактне навчання до нас? Адже не з Києва викладачів привезли - геть усі місцеві кадри!
- А існує більш високий, ніж 4-й, рівень акредитації?
- Ні, 4-й - найвищий. Він дозволяє готувати магістрів. Але якщо вищий навчальний заклад відкриває нову спеціальність саме з підготовки магістрів, це не знижує його рівня акредитації. Тому ми збираємося відкрити спеціальність “педагог вищої школи”. Людям з дипломом бакалавра дамо кваліфікацію “магістр”, “фахівець”. Плануємо й ще деякі спеціальності, що відповідають вимогам сучасності - “керування проектами” і “інтелектуальна власність”.
- Що передувало появі факультету журналістики?
- Спочатку це була спеціалізація, потім спеціальність “журналістика” на філологічному факультеті. Тільки зараз, коли ми вже маємо FM-радіо “Юніверс”, газети, поліграфічну базу і кабельне телебачення, ми відкрили факультет. Декан має план перспективного розвитку факультету. Через 5 років тут буде три спеціальності: “журналістика”, “видавнича справа” і ще одна, пов’язана з поліграфією.
- Ви згадали про кабельне телебачення...
- Телевізійний прес-центр потрібний для того, щоб вчити майбутніх тележурналістів природньо почуватися перед камерою. Нашому прес-центру другий місяць. Щосереди у ефірі день факультетів. У ЗДУ їх дванадцять, тож вони по черзі готують кожен свою програму. На великій перерві, від 10.55 до 11.25, можна подивитися цю передачу. А в перспективі буде ще “День студради”, “День прес-центру”, “День профспілки”. Скоро велика перерва буде зайнята щодня! А координатором і ідеологом прес-центру повинен стати факультет журналістики.
- Телевізори знаходяться у фойє всіх корпусів?
- Поки що ні, вирішуємо питання щодо проведення кабеля у 3-й і 5-й корпуси.
- Валерію Васильовичу, не виникає спокуса “поквапити час” і прискорити створення нових факультетів і спеціальностей?
- У нас все йде за планом.