
За електронним довідником «Вікіпедія»: «стипендія (лат. stipendium — оклад) — постійна грошова виплата, що надається регулярно (зазвичай щомісяця) учням і студентам середніх спеціальних та вищих навчальних закладів, а також аспірантам та докторантам, за умови успішного навчання». Але для кожного спудея стипендія – це набагато більше, ніж просто грошова виплата. Для багатьох це - чи не єдине джерело прибутку.
Звичайно, можна постійно просити гроші у батьків, але з часом розумієш, що спеціальної машини, що друкує «грушевських», «шевченків» та «українок» у твоїх рідних, на жаль, немає. Та й починати самостійне життя потрібно, маючи хоча б якусь фінансову незалежність. От і виходить, що доводиться обирати: або жити у режимі жорсткої економії, або шукати додатковий заробіток. Та не можна забувати, що останній варіант може негативно вплинути на якість твого навчання. Адже мало кому вдавалося прогулювати «пари» і отримувати при цьому відмінні оцінки, а особливо в умовах Болонської системи освіти.
Що ж до стипендії – то це взагалі унікальний різновид прибутку. У когось вона зникає за один день, залишаючи по собі лише приємні спогади про шелест грошей у кишені. І тоді доводиться постійно позичати у друзів у рахунок наступної виплати. Дехто виявляється більш розсудливим та береже кожну копійку, не дозволяючи собі особливих розкошів. Окрім чарівної властивості миттєво зникати чи, навпаки, покривати всі витрати, стипендія відзначається ще й тим, що ці гроші отримуємо буквально за знання. Чим більше знаєш – тим більше й покладеш до кишені. Із середнім балом від 4 до 4,99 можеш розраховувати на 159 гривень 60 копійок. Дотягнеш до «п’ятірки» – і прибуток зросте до 199, 50 гривників. І повірте: це немало! Згадаймо лише, як п’ять – шість років тому студенти отримували лише по 40 – 50 гривень на місяць. Та й це вже були великі гроші, у порівнянні із сумою у 14 гривень 75 копійок, яку, до речі, ще й не виплачували у період з 1994 до 1997 року взагалі.
Та сучасним студентам грошей завжди бракуватиме, адже до «гарного» звикаєш швидко. Завдяки турботі держави, ми сприймаємо стипендію як належне. І вже не так сумлінно починаємо ставитися до навчання. Погодьтеся: скласти сесію без «трійок» може кожен, не докладаючи до цього надто великих зусиль. А що ж робити студентам приватних ВНЗ? Там, незалежно від твоїх старань і кількості відмінних оцінок у заліковці, стипендії не передбачено. Тому процес виховання проходить за допомогою виключно «батога». Адже за кожну отриману «н-ку» доведеться розплачуватися в прямому розумінні цього слова.
При підготовці даного матеріалу ми вирішили провести невеличке опитування серед студентів приватного ВНЗ. Ось типова відповідь на питання “Чи потрібна Вам стипендія?”. «Звичайно, хотілося б щоб у нашому університеті студентів також заохочували до навчання фінансово. Моя подруга вчиться у ЗНУ. Оцінки у неї практично ті ж самі. І, чесно кажучи, я відчуваю легку заздрість, коли мені доводиться просити гроші у родичів на кожну дрібницю. А вона тим часом має можливість витрачати кошти, що заробила власними знаннями», - ділиться своїми переживаннями студентка 4 курсу економічного факультету ГУ «ЗІДМУ» Олена.
Отже, переваги державного університету очевидні. За умови успішного навчання кожен студент-бюджетник може розраховувати на стипендію, яка складатиме 30% від прожиткового мінімуму. До того ж, фізикам та математикам до мінімальної стипендії додають ще 20%, мабуть за особливу складність процесу навчання, а студентам напрямку «педагогічна освіта» - 10%.
За словами головного бухгалтера ЗНУ Василя Тимошика, значну грошову допомогу університет надає пільговій категорії студентів, до якої відносяться сироти, постраждалі від Чорнобильської трагедії, інваліди та інваліди дитинства, а також діти з малозабезпечених сімей.
Так, дітям-сиротам, які знаходяться під опікою (до 18 років) виплачується мінімальна академічна стипендія + 55% (247, 38 грн.), а тим, хто знаходиться на повному державному утриманні (після 18 років) - + 50% (239,40 грн.). Якщо за результатами сесії такі студенти не набирають необхідної кількості балів, то їм призначається соціальна стипендія, тож, у результаті, вони отримують ті ж самі гроші. Ще, відповідно до постанови Кабінету Міністрів № 226 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», вони можуть розраховувати на щомісячні грошові компенсації на харчування. А також на виплату у 595 гривень на придбання одягу та взуття і грошову допомогу на придбання навчальної літератури 1 раз на рік. Студенти-інваліди та діти з малозабезпечених сімей до мінімальної стипендії отримують ще 9% і у разі втрати академічної стипендії також мають право на соціальну.
Для заохочення талановитої молоді в нашій країні існують такі привабливі речі, як стипендія Кабінету Міністрів (461,24 грн.), Верховної Ради (590,4 грн.) та Президента України (645,75 грн.). Та для їх здобуття необхідно докласти чимало зусиль і не тільки сумлінно навчатися, а й старанно займатися науковою та громадською діяльністю.
Так, на сьогодні у нашому університеті навчається четверо студентів, яких визнали гідними вищезгаданих грошових винагород. Ірина Кєнєва, магістр фізичного факультету та Олексій Стрюков, магістр факультету фізичного виховання, є стипендіатами Президента України. А Вікторія Коваленко, магістр економфаку, та Валентина Устименко, студентка 3 курсу факультету соціальної педагогіки та психології, отримують стипендії Верховної Ради.
Отже, шановні студенти, як бачимо, правило “чим більше працюватимеш – тим більше зароблятимеш” діє і відносно навчання. Вже неодноразово у ЗМІ та на урядових офіційних сайтах з’являлася інформація про те, що з 2008 року зростатимуть студентські стипендії. Обіцяють, що підвищення відбуватиметься в два етапи: з 1 січня і з 1 вересня. З нового року стипендія у ВНЗ 1-2 рівнів акредитації збільшиться до 200 грн., 3-4 рівнів акредитації – до 300, а з нового навчального року виплати зростуть до 400 і 530 гривень відповідно. Студентам-відмінникам надається надбавка до академічної стипендії у розмірі 25 відсотків.
Але не виключено, що із зростанням виплат підвищаться і вимоги стосовно середнього балу, необхідного для отримання стипендії. Тому радимо вам задуматися над цим заздалегідь і більше часу приділяти підготовці до занять. Адже із такою стипендією ви не тільки забезпечите собі гідний рівень життя, а й отримаєте можливість так званого «альтернативного» навчання. Наприклад, якщо ви не змогли собі дозволити навчатися на престижній спеціальності за контрактом, можна для початку вступити на інший факультет, де ліцензовано більше місць держзамовлення. І за рахунок стипендії оплачувати своє навчання за заочною формою.