Ще у 1950 році Генеральна Асамблея Організації об’єднаних націй запропонувала всім державам і зацікавленим організаціям відзначати 10 грудня як День прав людини. Цей день знаменує річницю прийняття Асамблеєю Загальної декларації прав людини, яка була одноголосно ухвалена в 1948 році, хоча Радянський Союз, країни соціалістичного блоку, Південна Африка і Саудівська Аравія утрималися від голосування. А через рік після прийняття Декларації, у 1949 році, політичні лідери післявоєнної Європи зібралися для створення регіональної міжнародної організації - Ради Європи. На першій сесії Вінстон Черчілль зажадав, щоб був створений Європейський суд для розгляду випадків порушення прав людини. Відповідно до Європейської Конвенції про права особистості, яку на сьогодні підписали двадцять сім держав, були створені дві спеціальні організації, що займаються юридичною оцінкою діянь чи бездіяльності держави стосовно своїх зобов’язань по Конвенції, - комісія і суд.
Громадяни нашої країни набули права звертатися до цих організацій із 11 вересня 1997 року - моменту набуття чинності Конвенції про захист прав і основних свобод людини для України. Зараз наша держава знаходиться на другому місці за кількістю звернень її громадян до Європейського суду. І якщо спершу до міжнародної організації зі скаргою на порушення їхніх прав зверталися переважно інваліди, пенсіонери, безробітні, особи, позбавлені волі, то тепер дедалі частіше за захистом своїх прав і свобод звертаються журналісти, працівники правоохоронних органів, зокрема слідчі та судді, державні службовці. Проте значна кількість позовів була відхилена через технічні причини, часто спричинені правовою неграмотністю широких верств населення, - такі як неповна інформація, відмова дати документи чи відсутність відомостей про звернення до вітчизняних судів тощо.
На думку фахівців, це закономірний процес: через подібний етап у співробітництві з Європейським судом пройшли й інші держави. Так, у шістдесятих роках минулого століття, коли Європейський суд з прав людини лише розпочав свою діяльність, із перших 713 заяв були відхилені 710. Однак не зайвим було б пришвидшити період адаптації нашої держави у цій галузі, надавши широким верствам населення усі необхідні відомості про юридичні процедури та можливість конвенційного права, а також про способи захисту своїх прав на вітчизняному рівні, адже Європейський суд, по суті, - це вища правозахисна інстанція, до якої слід звертатися у виключних випадках, коли всі останні можливості вже вичерпані. Зараз же більшість громадян України не ознайомлені не лише із положеннями міжнародного права, але й із Конституцією нашої держави. Вирішенню цієї проблеми сприяють суспільні організації та вищі навчальні заклади, де готують фахівців відповідного профілю.
Так, на юридичному факультеті ЗНУ велику увагу приділяють правоосвітній діяльності серед населення. До того ж, не обмежуються тематичними лекціями чи круглими столами, приуроченими до певних дат, таких, як День прав людини, чи до початку Року права в Україні, а надають консультаційну допомогу усім, хто її потребує. Адже, на думку викладачів та студентів факультету, лише розповідаючи людям, що звертаються до них за порадою, про їхні права та обов’язки, можна допомогти у вирішенні нелегких проблем. А ще, подібна практика - добра нагода для майбутніх правників спробувати себе у ролі юрисконсульта, навчитися не лише вирішувати задачі із підручників, а й розбиратися у складних життєвих ситуаціях.
Звісно, поки що під керівництвом викладачів, ладних прийти на допомогу в складних випадках, але в той же час заохочуючих ініціативність та самостійність. Саме це стало однією з причин відновлення роботи на базі нашого університету юридичної клініки, де кожен бажаючий може отримати від майбутніх правників безкоштовну консультацію із адміністративного чи трудового права. У планах студентів – використання досвіду їхніх бердянських колег, які, працюючи у подібному закладі, періодично виїжджають до райцентрів, де, за попередньою домовленістю із місцевою адміністрацією, консультують населення із найболючіших проблем.
Минулого навчального року на базі ЗНУ, за ініціативи юридичного факультету, відкрився обласний осередок Ліги студентів Асоціації правників України. Завдяки цьому наші студенти приєдналися до всеукраїнської постійно діючої програми з правової освіти школярів та дошкільнят. Спочатку вони, підготувавши лекцію з певних юридичних питань, зверталися до директорів шкіл з пропозицією провести правову зустріч із старшокласниками. Це починання мало великий успіх, і зараз юридичний факультет нашого ВНЗ тісно співпрацює з обласним управлінням освіти і науки та управлінням юстиції, які часто звертаються до наших студентів із проханням провести тематичні виступи у певних школах чи коледжах. Найпопулярніша тематика таких лекцій - роз’яснення неповнолітнім їхніх прав, гарантованих Конституцією, при чому майбутні правники додатково розбирають конкретні ситуації, пояснюючи, як саме потрібно діяти в тому чи іншому випадку.
Щодо роботи з дошкільнятами, то у студентів спершу виникали певні сумніви: чи пощастить, хай і в адаптованій формі, за допомогою театралізованих постановок казок «Країна добра», «Ріпка» тощо донести до найменшої вікової аудиторії основні засади правознавства. Але, як виявилося, малеча не лише із захопленням слідкує за пригодами своїх улюблених героїв, але й робить цілком правильні висновки, потім із легкістю відповідаючи на питання, що таке закон і чому потрібно його дотримуватися.
Нещодавно студенти - члени Ліги – започаткували новий проект. Вони розпочали спілкування з батьками дітей, які відвідують дитячі садки. Для багатьох молодих батьків, діти яких відвідують дитячий садок №235, де пройшла перша така лекція, виявилося несподіванкою, що такі звичні поняття, як «піклування про дитину» чи «обов’язки батьків», мають чітке юридичне визначення і задекларовані в конвенції про права дитини. Виступ наших студентів викликав велике зацікавлення та навіть дискусію серед аудиторії, тому планується проведення циклу подібних лекцій в усіх дошкільних закладах освіти області.
Викладачі юридичного факультету часто виступають консультантами із різних правових питань на сторінках преси чи у телепередачах, разом із облдержадміністрацією влаштовують лекції та круглі столи з актуальних правничих питань. У спеціалізованому журналі Асоціації випускників юридичного факультету ЗНУ «Людина. Влада. Закон» існує спеціальна рубрика, у якій досвідчені юристи відповідають на питання, пов’язані з практикою застосування сучасного вітчизняного судочинства. І це – далеко не повний перелік різноманітних заходів правоосвітнього спрямування, у яких беруть участь представники нашого університету, адже вони перебувають у постійному пошуку нових форм та напрямів роботи. Так, у планах факультету – випуск листівок, у яких у доступній формі пояснювалися б засади житлового, робочого права тощо, які потім можна було безкоштовно розповсюджувати серед незахищених верств населення.