Наприкінці 60-х років у ЗДПІ велику увагу приділяли науково-дослідній роботі його викладачів. Зокрема, лише у 1967-му році тут пройшло дві республіканські конференції. Анатолій Михайлович Черненко, призначений на посаду ректора Запорізького педінституту в 1968-му році, усіляко підтримував наукові студії своїх підлеглих, але особливу увагу приділяв розвитку наукових інтересів студентів: саме при ньому почало працювати наукове студентське товариство.
Під час головування ученого в інституті стартувала робота двох нових факультетів: історичного та фізичного виховання, відкрилося 10 нових кафедр і дві спеціалізації на факультеті іноземних мов, прийняли рішення про створення загальноінститутської лабораторії конкретних соціологічних досліджень. Також за сприяння Анатолія Черненка у 1973-му році було засновано багатотиражну газету "Педагог", яка поступово трансформувалася в обласну академічну газету "Запорізький університет".
Анатолій Михайлович, незважаючи на численні освітянські й адміністративні клопоти, знаходив час і для плідного заняття наукою: у 1971-му році він захистив докторську дисертацію, а у 1972-му році йому присвоїли звання професора. У 1969-му році за наказом міністра освіти СРСР при педагогічних інститутах, у тому числі й при ЗДПІ, визнали доцільним створити підготовчі відділення. У кінці 60 - на початку 70-х почав працювати другий в Україні факультет підвищення кваліфікації директорів шкіл. Наприкінці 60-х років у виші розробили координаційний план заходів щодо здійснення зв'язку ВНЗ Запорізької області зі школами. За ЗДПІ були закріплені Василівський, Гуляйпільський, Новомиколаївський та інші райони області. До них викладачі виїздили на наради вчителів, виступали з лекціями у школах. Щоб виявити педагогічні здібності у школярів, викладачі інституту розробили схему характеристики випускника та анкету для абітурієнта, яку він заповнював при поданні документів до приймальної комісії.
Методично-наукову роботу викладацького колективу ЗДПІ визнали і на рівні Радянського Союзу: Міністерство просвіти СРСР та президія ЦК профспілки робітників освіти, вищої школи та наукових закладів прийняли постанову "Про досвід роботи Свердловського, Іркутського та Запорізького педагогічних інститутів зі сприяння науково-технічному прогресу і надання допомоги школам у справі виконання рішення XXIV з'їзду КПРС", у якій, поміж іншим, відзначався великий науковий потенціал нашого виша. За заслуги у розвитку вищої освіти Анатолія Михайловича нагородили Орденом Трудового червоного прапору та медаллю імені Антона Макаренка. Пізніше, у 1976-му році, науковця перевели до Дніпропетровського державного інституту на посаду декана історичного факультету.
Особисті якості Анатолія Черненка також мали великий вплив на викладачів та студентів. Так, заслужений діяч науки і техніки, завідувач кафедри загального та слов’янського мовознавства, професор Віктор Чабаненко згадує: "Анатолій Михайлович - гарна, порядна людина. Під час свого головування в ЗДПІ він відзначався пунктуальністю та організованістю. Наприклад, збираючи колектив, Анатолій Черненко завжди приходив на збори завчасно та привчав до цього інших". А от випускник історичного факультету 1967-го року, кандидат історичних наук, Президент асоціації випускників ЗНУ "Інтелект" Валерій Козирєв додає: "У самому інституті при Черненкові відчувався дух історії".
Біографічна довідка. Народився у 1926-му році у селі Яблунівці Прилуцького району Чернігівської області в селянській родині. З 1943-го по 1945-й рік був на військовій службі в лавах Червоної армії. У 1951-му році закінчив Львівський державний університет. Працював першим секретарем райкому комсомолу у Львові, а з 1953-го по 1960-й рік - асистентом, старшим викладачем, а потім - доцентом кафедри історії КПРС Львівського університету. З 1960-го по 1968-й рік - ректор Дрогобицького педагогічного інституту. У 1968-му році став ректором Запорізького педагогічного інституту. Одночасно з 1970 року завідував кафедрою історії КПРС. Із 1976 року - декан історичного факультету Дніпропетровського державного інституту.