Певно, такою була основна мета річного закордонного стажування декана факультету журналістики ЗНУ, професора Володимира Манакіна. Протягом минулого навчального року він перебував у Чикаго, в Іллінойському університеті як науковець України за грантом програми імені Фулбрайта – найвідомішої в світі з академічних обмінів, який виграти - наче одержати знак якості вченого на світовому рівні. Бути фулбрайтівцем - це вже визнання світового масштабу, тим більше, конкурс учених із різних країн завжди величезний. Саме там Володимир Манакін зміг ознайомитися із журналістською освітою Америки та, найголовніше – розробити спеціальний курс із міжкультурної комунікації для українських студентів. Подробиці подорожі декана у нашій із ним розмові.
- Володимире Миколайовичу, розкажіть, будь-ласка, більш детально про курс, який Ви викладали у США?
- Цей курс із міжкультурної комунікації мені легко було розробляти саме в Іллінойському університеті, оскільки сама Америка – мультинаціональна держава, й Іллінойський університет – один із небагатьох, де представлені студенти, викладачі, співробітники майже зі всіх країн світу. Наведу приклад: в одній аудиторії, де я працював, на потоці з 75 осіб були представники 25 країн світу. Це вже не перший мій досвід роботи за кордоном, я бував у Лаосі, Китаї, Угорщині, інших країнах. То впевнено можу сказати, що студентство – це інтернаціональна спільнота. Я намагався взяти все найкраще, що є в світовому освітньому просторі. Та все це донести до мого українського студента, щоб він відчував себе причетним до міжнародної спільноти. Що ж до певних конкретних результатів, думаю завершити почату роботу, написавши відповідну книгу, підручник. Певно, десь через рік вона вже буде готова. А згодом запровадити цей курс у нашому університеті та подібних йому навчальних закладах.
- Під час закордонної роботи, мабуть, удалося й наукові зв’язки налагодити? Вони якось будуть пов’язані із нашим університетом?
- Обов’язково. Одна із останніх домовленостей вже в дії. Відомий журналіст, професор, випускниця колумбійського університету, яка працює у Вашингтоні, Христина Демкович, американка українського походження, наприкінці літа приїхала до нас за програмою Фулбрайта, щоб протягом першого семестру читати студентам факультету журналістики лекції англійською мовою. А ще попереду чимало спільних проектів, проведення мультимедійних конференцій у системі он-лайн, диспутів, круглих столів із різними вишами.
- Ви спілкувалися із багатьма вченими світу, як вони оцінюють нашу українську освітянську спільноту?
- Мій офіційний статус під час закордонного відрядження - запрошений учений, професор Іллінойського університету, кафедри комунікації, – дійсно, вимагав чималої кількості соціальних контактів. Я писав статті як наукові, так і для регіональних ЗМІ, брав участь у конференціях, читав лекції у техаському університеті, університетах Огайо та Нью-Йорку. І бачив, що наша українська вітчизняна наукова школа досить якісно виглядає на фоні інших.