Україні необхідні грамотні юристи
Наприкінці жовтня в Одесі відбувся 1-ий Всеукраїнський зїзд юристів - освітян і науковців. Зустріч проходила на базі Одеської національної юридичної академії. ЗДУ був представлений кандидатами юридичних наук, доцентами П. В. Хряпінським та Т.О. Коломоєць.
Підготовкою юристів у державі займаються 189 вищих навчальних закладів, серед яких 134 державних та 55 - іншої форми власності. Щороку диплом юриста отримують 17 тисяч випускників, але, на жаль, їх кількість в Україні не є достатньою: один юрист на 10 тисяч населення, тоді як у США - один на тисячу. Особливо неприпустимим є положення, коли у суто юридичних органах працює більш ніж 60 відсотків не юристів, зокрема це стосується управління юстиції та їх органів.
Перш за все, в Україні до 2005 року слід гармонізувати законодавство про вищу освіту та подати документи до вступу у “Болонську спільноту з освіти”, що нараховує 40 держав. В межах “болонського процесу” вже використовуються єдині стандарти та підходи до вищої освіти загалом. Це насамперед відхід від чотирьохступеневої вищої освіти ( “молодший спеціаліст-бакалавр-спеціаліст-магістр”) та її зміна на двоступеневу “бакалавр-магістр”.
На з’їзді обговорювалось питання щодо варіативної частини навчального плану, який самостійно має визначатися вищим навчальним закладом. Щотижня кількість предметів не має перевищувати 36 годин.
Таким чином, зустріч юристів-освітян і науковців чітко показала, що студентові необхідно надавати широку можливість у користуванні комп’ютерними мережами, бібліотечними фондами, суттєво підвищувати стан методологічного забезпечення тощо.
Наш університет цілком спроможний із недосвідченої молодої людини зробити юриста-професіонала. Головне, якщо ти вже студент, мати велике бажання стати кваліфікованим захисником прав людини.
Петро ХРЯПІНСЬКИЙ,
кандидат юридичних наук,
доцент, в.о. декана
юридичного факультету
|