Nota bene
Жінки і чоловіки: право на рівність
Форум-2003 “Політика гендерного паритету” втретє зібрав жінок і чоловіків, готових заявити про свої права і можливості, науковців, що займаються гендерними проблемами. Серед них чимало викладачів і студентів ЗДУ.
Форум проходив у рамках проекту запорізької жіночої організації “Центр громадсько-соціальних ініціатив” за підтримки Канадського агентства міжнародного розвитку, Посольства Канади в Україні та Канадсько-українського гендерного фонду.
Цього разу темою науково-практичної конференції, яка відбулася 28 березня, стали теоретичні та практичні питання здійснення гендерної політики в регіоні.
Що означає слово “гендер”? Це поняття увійшло у вжиток із соціології. Воно відбиває соціальну стать людини на відміну від біологічної (sex). Тому гендер – це соціально-рольовий статус, який визначає соціальні можливості освіти, професійної діяльності, доступу до влади, сексуальності, ролі в родині та репродуктивної поведінки.
Жінкам потрібна гендерна рівність, якої сьогодні майже не спостерігає голова Запорізької жіночої організації “Центр громадсько-соціальних ініціатив” Валентина Васильєва. Вона зазначила, що у Запорізькій обласній раді лише 25% жінок, а в законотворчих та виконавчих структурах і того менше (10%). Жіночий потенціал не використовується в нашій державі на належному рівні. Хоча цей потенціал великий.
Так, за словами декана факультету соціальної педагогіки і психології ЗДУ, професора Людмили Міщик, Запорізька область за кількістю кандидатів і докторів наук посідає 5 місце в Україні. Переважно це – жінки. Тому Людмила Іванівна вважає: головне, що треба зробити для встановлення гендерного паритету, – використати потенціал жіноцтва. З її точки зору, саме освіта – той соціальний інститут, який першим повинен займатися гендерною культурою.
Людмила Міщик повідомила про дослідження, що про-водились на базі ЗДУ. Їх мета – виявити найвищі показники активності серед населення майже всіх континентів земної кулі. Перше місце посіли жінки України.
Декан також розповіла, що на факультеті соціальної педагогіки і психології розробляється програма досліджень стану гендерної освіти у вузах та інших навчальних закладах.
Та чи лише жінки повинні вирішувати проблеми гендерної рівності? Доцент кафедри теорії і методики соціокультурної роботи ЗДУ Тетяна Голованова вважає, що чоловікам треба більше уваги приділяти стосункам із жінками, особливо у родині. Необхідні взаємодопомога, взаємозв’язок обох сторін.
Не завжди подружжя досягає компромісу. У цьому пере-коналися гості з Канади Флоренс Дріджер та Род Мак кендрі. Флоренс раніше працювала в соціальних службах, Род – полісмен. Він майже 20 років присвятив проблемам насильства над дітьми. Згодом Флоренс стала президентом релігійної асоціації, кинувши виклик сильній статі. Адже до неї цю посаду обіймали лише чоловіки. Род зараз займається проблемами насильства в сім’ї, жертвами якого найчастіше стають жінки. Тому в Канаді існують притулки для жінок, де надається психологічна допомога та консультації.
Проте, на думку голови громадсько-політичного об’єднання “Жінки за майбутнє” в Запорізькій області Валентини Сватьєвої, це несправедливо. Чому жінка весь час повинна страждати, йти з сім’ї, створювати для себе якісь притулки? Може, краще створити притулки для чоловіків? “Перш за все, треба допомогти собі”, – переконана Валентина Сватьєва.
Звичайно, це нелегко. Ще раз це довела присутнім викладач ЗДУ Олена Пода. У своїй доповіді “Гендерна політика у засобах масової інформації” Олена Юріївна зазначила, що чоловіки болісно реагують на публікації, в яких жінка пред-ставлена самодостатньою. Також вона наголосила на відсутності гендерного аналізу в журналістиці.
Важко боротися з вузьким уявленням про роль жінки в суспільстві. Але сьогодні, на початку ХХІ століття, проблема назріла.
Маргарита ГУЖЕЛОВСЬКА,
наш кор.
|